Teodor Portych urodził się 31 grudnia 1881 r. w Łodzi, jego rodzicami byli: Antoni i Maria z d. Salman. Łódź należała wówczas do diecezji włocławskiej, stąd po ukończeniu szkoły średniej handlowej w Zgierzu udał się do Włocławka, gdzie został klerykiem Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1909 r. z rąk biskupa Stanisława Zdzitowieckiego. Bezpośrednio po święceniach wyjechał na studia do Lovanium, które ukończył doktoratem z filozofii w 1912 r., a temat rozprawy brzmiał: „Deuxieme etude sur la memoire logique”.
Po powrocie do kraju pracował duszpastersko w kilku parafiach. W początkowym okresie jego zdolności wykorzystywano w nauczaniu religii w szkołach. Najpierw objął stanowisko wikariusza w parafii Najświętszej Maryi Panny w Pabianicach, będąc jednocześnie w latach 1913-1916 prefektem szkół miejskich i kapelanem Niemców – katolików w Pabianicach. W roku szkolnym 1916/1917 był prefektem gimnazjum i szkół miejskich w Piotrkowie Trybunalskim. W czerwcu 1917 roku został mianowany rektorem kościoła poreformackiego w Choczu, a trzy miesiące później został wikariuszem parafii w Kowalu. Nie licząc rektoratu w Choczu, pierwsze probostwo objął w parafii Kalinowa (od 8 sierpnia 1919 r. do 15 października 1931 r.), by wkrótce przenieść się do równorzędnej parafii na takie samo stanowisko w Nieszawie (od 16 października 1931 r. do 27 września 1932 r.). Ostatnim jego probostwem było Grodzisko, od 27 września 1932 r. do dnia aresztowania przez Niemców, tj. do 6 października 1941 r. Podobnie jak inni kapłani z Kraju Warty, został najpierw osadzony w obozie przejściowym w Konstantynowie, a następnie przetransportowany do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie przydzielono mu nr obozowy: 28477. Nie jest znane żadne świadectwo o jego pobycie w tym obozie, gdzie zmarł 1 października 1942 r. i został „spalony w miejscowym krematorium”.
Wyżej zaznaczono, że władza duchowna wykorzystywała jego zdolności intelektualne do pracy z młodzieżą i nauczycielami. Na tym polu znane są jego ośmiomiesięczne kursy pedagogiczne w Pabianicach dla łódzkich maturzystów i gimnazjalistów. Wykładał na nich: logikę, historię filozofii starożytnej i wstęp do filozofii.
Napisał także kilka rozpraw filozoficznych ogłoszonych drukiem: „Fizyczne tłumaczenie prawa Febera i Fechnera” (doczekały się dwóch wydań ), a następnie „Filozofia i szkoła średnia”. Drukował też w „Ateneum Kapłańskim”: „O prawach Abramowskiego nad pamięcią” i „O teorii poznania Biegańskiego”.
Męczennikowi za wiarę – proboszczowi z Grodziska poświęcone są dwie tablice. Wspomniana wyżej w Świnicach Warckich, ufundowana przez ks. Franciszka Jabłońskiego, współwięźnia, który przeżył Dachau; druga ofiarowana przez parafian grodziskich o następującej treści::
„PAMIĘCI
KS. DR. TEODORA
PORTYCHA
PROBOSZCZA PARAFII
GRODZISKO
ZMARŁEGO
ŚMIERCIĄ MĘCZEŃSKĄ
ZA WIARĘ I OJCZYZNĘ
W DACHAU 1. X. 1942 R.”